piątek, 28 marca 2014

Krzyżówka

Drogie dzieciaki!

Oto lista osób, które poprawnie rozwiązały krzyżówkę z ubiegłego tygodnia.
  1. Kasia Jaruchowska z klasy Ia
  2. Aurelia Cotta z klasy Ia
  3. Szymon Kiejzik z klasy Ia
  4. Julia Hintz z klasy IIb
  5. Ewa Brejna z klasy IIIb
  6. Antek Chojnowski z klasy IIIb
  7. Natalia Kiedrowska z klasy III b
Nagrody otrzymacie w poniedziałek 31.03.2014

Poniżej kolejna krzyżówka dla Was wykonana przez Maćka Grajdę z klasy Va. Nie zapomnijcie się podpisać. Do dzieła!
Aby obrazek powiększyć kliknij na niego.


piątek, 21 marca 2014

Dla nieco starszych czytelników


 "Anioły jedzą trzy razy dziennie"


Grażynę Jagielską przez lata paraliżował strach. Żyła problemami męża znanego, korespondenta wojennego, Dla jego pasji poświęciła swoje życie. W końcu jednak musiała zawalczyć o siebie. Przeżyła własny „lot nad kukułczym gniazdem”. Spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym.

Poznała kobiety, które tak jak ona długo udawały, że wszystko jest w porządku. Spotkała twardzieli, którzy musieli nauczyć się płakać. Była w miejscu, w którym można było wszystko. Nie wolno było jednego – kłamać.

źródło recenzji: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/203657/anioly-jedza-trzy-razy-dziennie-147-dni-w-psychiatryku




"Ołówek"

„Ołówek” Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskiej to wzruszająca historia kobiety, która mimo nieuleczalnej choroby nie poddała się.
Urodzona pewnego ciepłego majowego poranka autorka oddychać zaczęła dopiero, gdy dostała silnego klapsa. Szkoła w zasadzie nie pozostawiła żadnych wspomnień, o których warto by było pamiętać. Z powodu swej urody w liceum nie mogła opędzić się od chłopców. Zauważyła również, że posiadła zdolności przywódcze i skrajną nieumiejętność podporządkowywania się czemukolwiek...
Prawdziwy renesans przeszła na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wśród zgiełku, dyskotek i kawiarnianych spotkań zapałała nagle miłością... do nauki. Wegetarianka z wyboru, nie pijąca, nie paląca, była rozchwytywana przez znajomych...
Leszek, magister prawa, został jej mężem i ojcem trójki dzieci. Po szczęśliwych pięciu latach zajmowania się dziećmi została bizneswoman. Niestety poważnie zachorowała akurat wtedy, kiedy jej firma Ars-Media zaczęła odnosić na rynku wielkie sukcesy. Po trzech latach lekarze zdiagnozowali u niej nieuleczalną chorobę SLA... 
I w tym momencie wydawać by się mogło, że historia jej życia właśnie się zakończyła... a ona dopiero się zaczęła! 
„Zamknęłam oczy i w marzeniach i realnym świecie. – Boże - wyszeptałam – jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał mnie uzdrowić, obiecuję, że docenię najmniejszy okruszek podarowanego mi życia”. – doceniać każdą chwilę życia, bo jutra może nie być – to chyba najważniejsze przesłanie „Ołówka”.
 
żródło recenzji: http://www.empik.com/olowek-rosicka-jaczynska-katarzyna,p1044171259,ksiazka-p

Zapraszam do lektury!!!

 

"Arka czasu czyli wielka ucieczka Rafała 

od  kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz"

autor: Marcin Szczygielski

Grand Prix w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Wyrónienie w literackiem konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2013

Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny – ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody…

recenzja źródło: http://www.stentor.pl/katalog/zobacz/349/arka-czasu



"Piaskowy Wilk" 

autor:Asa Lind

Kiedy ani mama, ani tata nie chcą się z nią bawić, Karusia idzie nad brzeg morza i rozmawia z Piaskowym Wilkiem. On zawsze ma dla niej czas oraz ochotę na robienie ciekawych rzeczy.

Piaskowy Wilk ma błyszczące futerko w kolorze piasku i był na świecie od zawsze. Opowiada rzeczy zapierające dech w piersiach i tłumaczy Karusi zagadki otaczającego ją świata. Na przykład, że wszechświat nie ma końca, albo że siniaki to medale, które dostaje się za odwagę. Albo że tata dlatego nie może przyjść się wykąpać z Karusią w morzu, bo gazeta, którą czyta, zahipnotyzowała mu oczy. Piaskowy Wilk potrafi przekonać Karusię, że nie musi bać się ciemności ani potworów.


 recenzja źródło: http://www.zakamarki.pl/index.php/piaskowy-wilk.html

czwartek, 20 marca 2014

"Tajemnica meczu"

Coś dla miłośników kryminałów! 

 "Tajemnica meczu" To kolejna przeczytana w bibliotece książka, z serii biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Poniżej dwa obrazki z meczy w Velleby. Waszym zadaniem jest odnalezienie 6 różnic znajdujących się na tych obrazkach.  Wystarczy kliknąć obrazek, aby go powiększyć i mieć "dobre oko".  Do dzieła!!!




Zapraszam do zabawy!

Drogie Dzieciaki!

Uczniowie z klasy Va przygotowali dla Was  krzyżówki, które będę  zamieszczała raz w tygodniu. Dzisiaj krzyżówka Olgi Leszczewicz. Klikając na obrazek można go powiększyć wydrukować i rozwiązanie przynieść do biblioteki, bądź wpisać hasło w komentarzach. Nie zapomnijcie się podpisać.

Zapraszam w imieniu Olgi i swoim.
 Pani Beata






czwartek, 6 marca 2014

"Odczarowujemy lektury" -konkurs literacki


Serdecznie zapraszam uczniów klas I-III oraz IV-VI do udziału w konkursie czytelniczym "Odczarowujemy lektury". Konkurs polega na napisaniu do 15 kwietnia 2014 roku recenzji dowolnej lektury omawianej na lekcjach języka polskiego.
W każdej kategorii przyznana zostanie nagroda główna oraz wyróżnienie.Nagrodami w konkursie są wyjątkowe i piękne książki ufundowane przez Wydawnictwa Znak i Wydawnictwo M.
Autorkami konkursu są autorki bloga www.mamaczyta.pl


Cele konkursu:
  1. Zmiana nastawienia uczniów do lektor obowiązkowych
  2. Promowanie  czytelnictwa wśród uczniów szkoły podstawowej
  3. Rozbudzanie pasji czytania
  4. Rozwój umiejętności recenzowania książek
Prace można przynosić do biblioteki bądź przesyłać drogą mailową na adres stopczynska.beata@gfo.pl w temacie proszę wpisać odczarowujemy lektury
Serdecznie zapraszam
Beata Rossa-Stopczyńska
(6.03.2014)